Седемдесет изложители са заявили участие в ХХХII Софийско изложение на минерали, скъпоценни камъни и фосили, което ще се проведе на 11, 12 и 13 октомври в Националния музей „Земята и хората“, съобщиха организаторите.
Това са фирми и колекционери на минерали и фосили, творци със свои авторски изделия с минерали, природни картини, сувенири. Ще се проведат конкурси за най-добър образец от страната и света, най-добро изделие от минерал, отбелязват още от екипа.
На церемония във Фестивалния и конгресен център във Варна бяха обявени отличените в 20-тото издание на Световния фестивал на анимационния филм. Голямата награда и призът за късометражен филм е за „Нощ в чакалнята“ на Саки Мурамото, който е впечатлил журито с майсторското изобразяване на атмосферата. Бяха премирани със специални дипломи и филмите „Красиви мъже“ и „В сянката на кипарис“.
В селекцията с пълнометражни ленти журито е предпочело „Мечтата на Султана“ на Изабел Ергера, а сред детските заглавия -„Невъзможни болести“ на Стефано Тамбелини.
Най-високото признание сред българските продукции получи „Дъщерята на художника“ със сценарист, режисьор, художник и аниматор Димитър Димитров. В мотивите на журито бяха отбелязани зашеметяващите визии в историята за семейната връзка, базирана н
"По цял свят изложба с шест рисунки на Христо Явашев - Кристо е събитие, така че само този факт нарежда това пространство в световния елит. А в изложбата присъстват студентските работи и на още една световна знаменитост - световноизвестния оперен певец Никола Гюзелев, който завършва висшето си образование като художник." Това каза ръководителят на Катедра "Рисунка" към Националната художествена академия доц. д-р Атанас Атанасов по време на откриването на изложбата "Вечният конферанс" в Дружество на бургаските художници в морския град.
Изложбата е продължение на проект на академията, започнал през 2019 г. под същото заглавие, и цели да срещне широката публика с някои от ценните творби, които се съхраняват в музейната експозиция на най-старото висше учебно заведение за визуални изкуства в България.
Най-ранната творба е от края на XIX в., а сред най-разп
Американският певец и автор на песни Шабузи запази челната си позиция в класацията Хот 100 на "Билборд" със сингъла A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието.
Запазвайки първенството си, изпълнителят отбелязва 11-а непоследователна седмица на върха в чарта.
С прекарани 11 седмици начело в Хот 100, A Bar Song (Tipsy) е една от едва петте песни с подобно постижение през това десетилетие и първата след Last Night, с която кънтри певецът Морган Уолън доминира в класацията в продължение на 16 седмици между март и август 2023 г.
Втората позиция в чарта за сингли също остава непроменена спрямо предходната седмица и се заема от рапъра Пост Малоун с парчето I Had Some Help, записано в сътрудничество с Морган Уолън.
На трето място отново е Сабрина Карпентър със сингъла Espresso. Певицата класира още две парчета в Топ 10 на Хот 100 - Taste и Pleas
В Лондон се състоя световната премиера на филма „Падингтън в Перу“, предаде АФП. Седем години след излизането на втората част за мечето Падингтън, то се завръща на големия екран за нови приключения.
На световната премиера на филма „Падингтън в Перу“, режисиран от Дугал Уилсън, в Лондон присъстваха актьорите Оливия Колман, Хю Боневил и Антонио Бандерас.
Този път емблематичното мече в синя канадка и червена шапка се завръща в родината си, Перу, на почивка, за да посети леля си Люси. Придружавано от приемното си семейство Браун, то е въвлечен в невероятни приключения в търсене на митичния изгубен град Ел Дорадо. Актьорът Хю Боневил отново е в ролята на г-н Браун. Неговата съпругата този път играе Емили Мортимър. Във филма участват още носителката на „Оскар“ Оливия Колман в ролята на капризна монахиня и Антонио Бандерас - приключенск
Новият сингъл на Рейчъл Роу е личен разказ за вътрешната битка със страхове, съмнения и перфекционизъм – теми, които са познати на мнозина, разказват от екипа на певицата.
По думите им Run е емоционална изповед, изтъкана от епичен струнен аранжимент и модерни електронни елементи. Песента пресъздава филмово звуково преживяване, озвучаващо реални моменти от живота на Рейчъл Роу.
Сингълът има две версии – оригинална баладична песен, с участието на струнен оркестър и по-динамичната радио версия.
Музиката и текстът са написани от Рейчъл Роу, която е дъщеря на Камелия Тодорова. Аранжиментът е съвместна работа със Страхил Велчев (KiNK). Струнните аранжименти са на Румен Бояджиев-син, който дирижира камерния оркестър Drop Down Community.
Режисьор на клипа е Петър Вълче
Те посочват, че специално за децата – на 12 и 13 октомври, ще бъде организирана „Треска за злато”.
Ще се правят демонстрации за промиване на злато от речен пясък. Децата ще се изненадат, като видят под лупа изключително пъстрата мозайка от разноцветни минерали, съдържащи се в речните пясъци. Заниманията са подходящи за деца над 6-годишна възраст, уточняват от НМ „Земята и хората“.
Китаристът Ангел Демирев представя „По пътя на китарата“ на 6 ноември в първо студио на БНР, съобщават от радиото.
На сцената ще бъдат Петър Миланов – на акустична китара, и Христо Минчев – контрабас. „В изследване на нови цветове и нюанси, тримата музиканти ще разкажат за различните лица на един от най-чувствените инструменти – китарата“, разказват от БНР.
По думите им пиесите в програмата носят различна темпераментност и показват богатата душевност на един от най-талантливите музиканти в България. Ще звучат авторски композиции на Демирев и интерпретации на мелодии от различни краища на света.
Ангел Демирев е роден през 1987 г. в Стара Загора, в семейство на потомствени музиканти. Баща му Демир Дингилов е еди
Изложба с произведения на Ясен Гюзелев ще бъде представена в галерия „Арте“. Експозицията може да бъде разгледана от 29 октомври до 15 ноември, съобщават организаторите.
„Колкото и дълго да гледаш рисунките на Ясен Гюзелев, потънал в перипетиите и детайлите им, все не ти стига, чувстваш се привлечен от нещо изплъзващо се и неуловимо. Въпреки че художникът е типичен илюстратор, предан на занаята си: изкуството му, ценено по цял свят, се ражда и живее между страниците на книгата. Освен когато реши за кратко да го пренесе по различни поводи (в случая кръгла годишнина) в галерията и тя да се превърне във „Вавилонската библиотека“. Според едноименния разказ на Борхес, библиотеката е модел на вселената – ние обитаваме, герои сме на безкраен текст, който не спираме да четем, въпреки че никога не може да бъде прочетен“, казва доц. Георги Лозан
По случай 110-годишнината от рождението на холивудската икона и изобретателка Хеди Ламар, виенският „Мьобелмузеум“ й посвещава специална изложба. Тя показва кариерата на Ламар, нейните изобретения и влиянието върху съвременните електронни технологии.
Изложбата „Домакиня, художничка, луда глава. Хеди Ламар 110“ хвърля светлина върху многостранния живот на Ламар. В допълнение към репутацията на най-красивата жена в света, тя е изобретателка и „изключителна личност“, разказва кураторката Даниел Спера.
По време на Втората световна война Ламар води кампания срещу националсоциалистическия режим и заедно с композитора Джордж Антайл разработва радиоуправление за торпеда за американските подводници, което регистрира като патент. „Хеди Ламар е изпреварила времето си с десетилетия, тъй като тази технология е довела до развитието на
Релефът на пантера или лъв, изобразен върху варовикова плоча, открит в Жаба могила край гр. Стрелча, е един от експонатите от фондовете на четиринадесет музея от България, които участват в изложба в музея „Дж. Пол Гети“ в Лос Анджелис, САЩ.
Както съобщихме общо над 150 предмета ще участват в изложбата „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“, като българските предмети представляват над 90% от всички експонати, включени в изложбата. Експозицията ще продължи от 3 ноември т. г. до 3 март 2025 г.
За изложбата в САЩ е избрана лявата част, а дясната- в малко по-лошо състояние, може да бъде видяна в експозицията на музея, разказа директорът на културната институция в средногорския град Николета Петкова. Тя обясни, че Жаба могила е един от най-интересните археологически паметници в древна Тракия. Според специалисти
Понякога не можеш да предположиш, че това, което ти се случва, би могъл да го мечтаеш, каза Теодосий Спасов. Тази вечер виртуозният български изпълнител на кавал излиза на сцената на „Банско джаз фестивал“ с квартет, в който влизат още Ивайло Ковачев, Херберт Крамис и Борис Динев. Квартетът свири на сцената на фестивала по покана на председателя на Асоциация „Фестивалите в България“ Илияна Щерева – Иванова, която е съорганизатор на фестивала.
Следва цялото интервю:
Излизате тази вечер на сцената на „Банско джаз фестивал“ с двама българи, които живеят и работят в чужбина и един швейцарец, какво и как ви събра?
Теодосий Спасов: Те са мои приятели от дълги години, свирили сме в различни проекти. Специално с Борис Динев, който тази вечер ще свири на тъпан също, освен на барабани, с него свирим от 80-те години, още с „Веселин Никол
Организаторите отбелязват, че на 12 октомври във видеозалата на музея ще се проведе лекция на тема „Оценка на колекционни минерали. Кратък поглед в света на колекционерите на минерали“. Лектор е Злати Златев – минералог и дългогодишен колекционер.
През 1991 г. Националният музей „Земята и хората“ провежда Първа софийска международна изложба на минерали. През годините изложенията на минерали прерастват в Дни на минералите, организирани три пъти годишно: за Великден и Коледа, а през месец октомври - Софийско международно изложение на минерали, фосили и скъпоценни камъни, разказват от музея. В събитията участват отделни колекционери, фирми, минно-добивни предприятия, български университети. Показват се минерали от български находища, редки и екзотични минерали - образци с изключителна класа от световно известни и новооткрити находища по цялата планета, казват още от НМ „Земята и хората“.
/ВСР